krijimtariaime800x150.jpg

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

trendafil.gif
 Mirė se erdhėt nė website!

Tė gjitha tė drejtat e botimit janė tė autorit.

Kushdo qė ka interes pėr tė pėrkthyer apo botuar ėshtė  i lutur tė komunikojė me autorin.

Faleminderit

Vullnet Mato

Kalo ne faqen KRYESORE

Kalo ne faqen P R O Z A

Numri vizitoreve nga 30 mars 2011

line01.gif

POEZIA E DITĖS

 

MONOLOGU I NĖNĖS SĖ EMIGRANTIT

 

U bėnė shtatė vjet

me rėnie gjethesh tė verdha ndėr mote,

shtatė shekuj qė tė pres

me sytė nė pėrgjim,

te kjo derė e pashkelur nga fryma jote

dhe nga gjurma e harruar

larg nė mėrgim.

 

Tė pres te kjo derė e gozhduar

me kufomėn e vetmisė brenda,

te ky prag i zi qė e mbėshtolli

me shurdhėri nata jote e ikjes.

Yjet kėputen

nga gėrmadhat e reve tė rėnda

dhe bien mbi duart e mia

tė shtrira drejt qiellit tė pritjes.

 

Por ylli yt

nuk pikoi vėshtrimin e syrit

mbi pėrrenjtė e tharė

tė rrudhave tė mia.

U bėnė shtatė shekuj

me trokitje vetėtimash,

duke pritur tė trokasė zėri yt

te dritarja me thinja.

 

Por kam dėgjuar

vetėm ankthin e erėrave dimėrore.

qė vijnė e shkojnė

me psherėtima tė pikėlluara.

Derisa vetmia

mė ngurtėsoi rrudhjen kockore,

pėr tė gdhendur

statujėn e pritjes sė nėnave tė harruara.

 

Por ti nuk erdhe

tė zbutesh mallin tim gjėmėmadh.

Shumė shira breshėruan lot nė sytė e mi

qė u tretėn nga mynxyra e dhimbjes.

nėpėr mjegullat e harrimit tėnd pa kufi.

 

Vjen gjithmonė njė korb mortor,

gdhihet natėn te dritarja ime e shkretuar,

ku hija jote ngjyrė molle lulėzon nė oborr

dhe gjithmonė mė pėshpėrit

ardhjen tėnde tė tejvonuar.

 

Por tani qė edhe ajri u mbush

me mungesėn tėnde,

ndjej se fryma mė ėshtė pakėsuar.

Dhe fjalėt e ngrira

mė janė kthyer nė mermer tė zbardhur,

ku mund t’i falesh kujtimit tėnd nė kthim.

Nėse dikur ke pėr tė ardhur... o yll im!...

lineee027.gif

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA