krijimtariaime800x150.jpg

Ku i kemi heronjtė e sotėm

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Ku janė guximtarėt e bėmave tė mėdha heroike?

Ku i kemi heronjtė e sotėm tė vetėflijimit fitimtar?   

Flenė moteleve me dashnore e kurvicka histerike,

pinė “Viagra” dhe injektojnė “Heroinė” nė damarė.   

 

Mbushin faqet e shtypit dhe ekranet me ngjyra

disa prototipa tė rėndomtė tė llojit “Big Bradhėr”,

qė kacafyten tre muaj dhe bėjnė tualet nė pasqyra,

pėr tė fituar miliona duke puthur vajzat e radhės.

 

Palosin lojėra fjalėsh nė mikrofona opinionesh,

oratorėt qė shfaqen njėmijė herė nė njėmijė ditė.

Mohojnė me nihilizėm bėmat pozitive tė ēdo kohe,

dhe pompojnė pareshtur tė paaftėt pėr “mrekullitė”.  

 

Nderohet kush zotėron mirė mjeshtėrinė e shpifjes,

kush zbraz pėr rivalėt helm mė tė fortė se gjarpri.

Kamera spiune peshkon heronj video-pėrgjimesh  

dhe hajduti milioner del nga lypsarėt mė i varfri.

 

Ēmohet kush pa turp i rrėshqet moralit tė elitės,  

kush durimin njerėzve ua shkėrmoq me daltė.

Ngrihet lart nė qiellin ashiqare tė mesditės,

kryevepra e atij qė shkel ligjin, sa e bėn baltė.

 

Quhet kryetrim ai qė pėrdor lirinė si pronėn e vet,

dhe nga milli i rebelimit tė gjakut nxjerr shpatėn;

sulmon tė drejtėn e tė tjerėve egėrsisht dhe godet,

duke plagosur rėndė kushtetutėn dhe gjykatėn.

 

Mendjehollėt mė tė mprehtė po dalin gėnjeshtarėt,

qė shpikin shfajėsime duke pasur dėshtimin kalikiēi,  

qė fshehin si disa gra jastėkun te barku i barrės,

dhe nė pėrfundim pjellin hiēin nga mitra e hiēit.

 

Ku janė guximtarėt e bėmave tė mėdha heroike?

Ku i kemi heronjtė e sotėm tė vetėflijimit fitimtar?

Flenė moteleve me dashnore e kurvicka histerike,

pinė “Viagra” dhe injektojnė “Heroinė” nė damarė.    

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA