krijimtariaime800x150.jpg

Mustaqet joshėse

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Kisha mustaqe tė hijshme
qysh nė djalėri,
dhe lahesha nė lumė
mes kėmbėve tė njė ure.
Sipėr njė bareshė e njomė
ndiqte kėrcimet me sy,
sikur tė isha dash i ujėrave
tė asaj hurdhe.

Ajo nuk mundi tė pėrmbante
afshin vajzėror
dhe m’u hodh sipėr gjoksit
me gjithė rroba.
E kapa ku munda, e shtriva
tė thahej mbi zhavor,
pa lakmuar trupin
shpėrblim qė e shpėtova.

Tek shihja fustanin
qullur e ngjitur nė linja,
u krenova qė femra
bėhej fli pėr mashkull.
Por ndjeva dhe keqardhje
qė pėr mustaqet e mia,
kjo flutur hidhej mes lumit
tė bėhej shakull.

Veēse i bėra tė qartė
njerėzisht e mė sė miri,
se nė mustaqet e mia
lėpinte kripė njė dele xanxare,
qė po ta kapte si nė lumė
nga flokėt dhe gjiri,
ato bukuri trupi
mund t’ia shkulte pėr fare.

Vajza mė kundroi
me vėshtrim tė kėputur,
sikur kishte humbur delet
prapa malit.
Dhe me ata sy tė pėrqarė,
ajo bareshė flutur,
thėrrmoi zemrėn time
si gurishtat e zallit.

Qysh nga ajo ngjarje
qė mė fanitej nė gjumė,
nuk desha nė fytyrė
tė mbjell e tė rrit fije bari.
Tė mos joshja mė vajza
me atė hijeshi nėn hundė,
tė mos nxija shpirtin tim
me mustaqe tė zeza beqari.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA