krijimtariaime800x150.jpg

Babait me thjeshtesine e tij

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

.

Quhej Remzi Mato babai i ndjerė
dhe si mėsues quhej thjeshtėsia vet.
Nxėnėsve u jepte ēelėsa mė vlerė,
pėr t’i hapur me duar rrugėt nė jetė.

U mėsonte shartim e krasitje peme,
tė thurnin me shtiza triko e ēorap,
tė qėndisnin me grep ornamente,
t’i bėnin mandolina kungujt e gjatė.

Ndreqte mekanizma tė ēdo lloj ore.
Bėnte fotografi pa rrymė elektrike,
kur binte mes oxhakut hėna diellore
stamponte mbi letėr figurat filmike.

Bėri ēikrikun vaditės nė pėrrua,
bėri kopje njerėzore siē ishte vetė.
Pa lėnė gruan tė merrte diku hua,
bėri nėntė ēiliminj shpejt e shpejt.

Bėmat pa fund tė krejt veprimtarisė,
bėhen pak a shumė njėqind zanate.
Me to e me karakterin e thjeshtėsisė,
ndihmonte kėdo nė punė e taksirate.

Por bėri dhe atė qė nuk e bėnte dot,
asnjė mėsues shqiptar e minoritar,
askush nga ata qė quhen sarandiot,
dhe as vet Jugu e Shqipėria mbarė;

Me lapsa plumbi nė shkollė katundi,
bėri mina vigane pėr shpėrthime hata.
Minoi nga qielli Kanalin e Korfuzit,
fundosi nė det anijet e fuqive mėdha.

Meqė incidentit nuk i dolėn tė zotėt,
kordhėtarėt vendor, stepur nga habia,
vranė mendjen kush e bėri proēkėn.
Me siguri ai dhaskali qė bėnte ēudira!...

Dhe pasi mori pėr zanatet e vėrteta
rrogėn mujore pesėmbėdhjetė franga,
pėr zanatin absurd qė i dha gėnjeshtra
mori pesėmbėdhjetė vjet nė pranga.

Tani babai im, i varrosur thjeshtė fare,
pėrmendet me nderim profesori Mato.
A nuk meriton pėr mizoritė familjare,
dėmshpėrblim si minahedhės nga Nato?...

Enter content here

Enter supporting content here

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA