krijimtariaime800x150.jpg

Mė presin miqtė e pyllit

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit


Bari mė flet me gjuhėt vesuar nga yjet
dhe mė tund kėrcejtė e hollė me petale.
Fluturat mė valėvitin flamujt te kryet,
mbi lulet e nektarit duke kėrcyer valle.

Qukapikėt trokasin dyerve nė zgavra
tė rreshtojnė milingonat e pritjes jashtė.
Zhapinjtė alpinistė mė dėfrejnė me gara,
kush t’i shkojė trungut te maja e lartė.

Ketrat atletė kėrcejnė te arenat mbi pemė
dhe mė tregojnė njė ēast ēiftimin e dashur.
Laraskat gajasen dhe zgjojnė lepujt qė flenė,
tė mė shohin nga ferrat e gjumit syhapur.

Mėllenjat klloēka me tė vegjlit e foleve,
mė brohorasin me ēuēurima nėpėr shkurre.
Dhelpra del nga strofka veshur topmodele
dhe mė tregon mantelin me gėzof lėkure.

Breshkat ekspozojnė tatuazhin e shpinės
dhe mbi gjethe tė thata nxitojnė kėmbėt.
Kėrmijtė mė tregojnė antenat te brirėt,
duke incizuar kėngėt e bilbilave tė ėmbėl.

Mė ushqejnė me oksigjen pishat dhe shtogu,
teksa mendoj se pylli me miqtė e mjedisit,
janė mbretėria e paqes mė tė pėrsosur,
qė i duhet njeriut pėr qetėsimin e shpirtit.

Vullnet Mato

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA