krijimtariaime800x150.jpg

Motra jonė e vetme

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Durimmadhja shpirtpastėr, o motra jonė e vetme,
duarshkathėta pėr gjithēka ushqeheshim e vishnim,
dhembshuria qė lije kokėn pas gjashtė vėllezėrve,
floriri i ndritshėm i tė gjitha varfėrive qė kishim;

U rrite pa u ndjerė, moj guguēja jonė krahėshkruar,
ēdo ditė nė trup tė vezullonin pendėt e purpurta.
Tė kish ardhur koha e fluturimit po ne s’e kuptuam,
se folenė nė strehė tjetėr do e thurje me thupra.

Tė vinin tufat e pėllumbave pėrqark duke gugitur
dhe ne i qėllonim me llastiqet tona ku tė mundnim,
pa ditur se po tė pėrzinim gėzimin e shumėpritur .
pa menduar se ty nė jetė tė duhej dhe pėllumbi.

Tė gjithė nė njė gojė, tė shamė e tė ofenduam,
kur tinėz i buzėqeshe ndonjėrit qė i mbetej syri.
Vetėm kur ike dhe pamė se mbetėm pa sy e duar,
kuptuam se na mungonte tė gjithėve lulja e shpirtit...

Oh, sa shumė qave atė ditė kur na le fare vetėm
dhe dole nga dera pėr tė fluturuar larg nėntė male!
Na erdhi keq, qė pa cicėrimat e njė vajze mbetėm,
por dhe u gėzuam qė shpėtuam nga sytė e zuzarėve.

Vonė tė kėrkuam falje e t’i puthėm tė dy duart,
ndonėse na mungoje dhe pa ty nuk jetonim dot.
Tė thamė se do ishe prapė nė zemrat tona vluar,
dhe t’i lagėm dhjetė gishtat e unazave me lot...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA