krijimtariaime800x150.jpg

Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Ky mesazh i pazakontė e tejet interesant,

u gjet te njė shishe nė mes tė detit Jonian.

Hedhur aty qėllimisht nga jashtėtokėsorėt,

qė na studiojnė duke u vėrtitur si meteorėt. 

 

Pėrshtatur me shkrimin e gjuhės shqipe,

fillonte me udhėzime e kėshilla praktike:

“Pėr ju, o gadishullorė tė relievit Balkanik,

tė lidhur me femrat nė marrėdhėnie ēift,  

 

Sugjerojmė disa udhėzime kėshillimore,

qė rregullojnė ndjeshėm barazinė gjinore.

Ky udhėzues i mirėkuptimit tė femrave,

orienton sistemin e pėrpunimit tė zemrave;

 

Nė pėrshtatje me qytetėrimin te ky rajon,

pėr tė kuptuar se femra nuk ėshtė pronė.

Shpirti i saj pėrbėhet nga disa tinguj violie,

tė pėrdorshėm vetėm me akordim melodie.

 

Pėr ta pasur pranė kėtė kėngė jetėsore,

krijohet atmosferė psikike sa mė gazmore.

Ndryshe grindjet me eksplozion nervash,

sjellin vetėm ē’akordim e kakofoni femrash.

 

Mbingarkesa e instrumentit tė saj delikat,

deformon dėshirėn e dėfrimit nė shtrat.

Lind fėmijė anormalė nga ana gjenetike,

me personalitet tė gjymtuar nė jetėn fizike.

 

Trajtimi si qenie inferiore qė duron ēdo faj,

tregon se meshkujt ndjejnė rivalitetin e saj.

Testimet tona me organizma tė riprodhimit,

provojnė kėtu epėrsi natyrore tė feminizmit.

 

Dhunimi i femrės kuptuar qartė si veprim,

nuk ėshtė nė pėrmbajtje thjesht si ēdo krim,

 dėshmon primitivizėm tė shkallės sipėrore.

dhe vrasja e saj, shtazėri tė egėrsisė fundore.

 

Pėrdorimi i  femrės me brutalitet dhe forcė,

do tė thotė, nisja e udhėtimit pėr nė divorc.

Ndryshe bashkėjetesa me terror shpirtėror,

pėrjetėson shtypjen familjare te ky territor. 

 

Balkani mes malesh e valėsh kaltėroshe,

ku fėrfėllojnė si flutura gratė bukuroshe,

plus gazin e plotė tė dashurisė femėrore,

do tė ishte gadishulli i parajsės njerėzore. “

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA