krijimtariaime800x150.jpg

Bukuri qe sheron zemrat

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Urbani i ngarkuar rėndė uturinte mė rėnkim.
Udhėtarėt e unazės ishin kthyer nė sardele.
Ngjitur meje miku mė ankohej me trishtim,
se analizat e zemrės kishin dalė me probleme.

Aty pranė ra nga qielli njė bukuri e praruar,
qė tė merrte mendjen nė ēdo moshe tė ishe.
Njerėzit pėrqark vėshtronin si tė paralizuar,
nga qafėgjata me sy e buzė tė magjishme.

Atė ēast i mekur prej saj i thashė mikut tim:
Pa shiko, o Bardhi, ē’mrekulli ka bėrė zoti!
Oh, mua mė dhemb zemra e s’po gjej shėrim,
ti seē po mė thua pėr ca gjėra kot sė koti...

Kjo nuk ėshtė gjė koti po shihe ē’ka bėrė zoti,
se ta largon dhimbjen mė mirė nga ēdo kurim
dhe tė gjitha vuajtjet e tua tė duken pika loti,
po sodite kėtė krijesė marramendėse pa ngurim!

Si asnjė herė tjetėr psherėtiva duke rėnkuar:
Ah, moj nėna ime, qė ke vdekur e s’mė dėgjon,
tė kishe mundėsi tė mė mbaje tė konservuar,
dhe ta lindje vezėn time dyzet vjet mė vonė...

Ajo ktheu vėshtrimin papritmas nga ne tė dy,
sikur tė kishte marrė befas njė mesazh qiellor.
Miku im u trand pėrbrenda, u pėrpėlit nė sy,
nga ata sytė e saj magjik me rrezatim meteor.

Pas kėsaj ne treguam barsoleta dhe pimė raki.
Bardhit s’i dhembi zemra, trishtimi ishte fshirė.
Bukuria e asaj vajze i kish dhėnė shpirtit tė tij,
besim tė plotė pėr jetėn dhe humor mjaft tė mirė.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA