krijimtariaime800x150.jpg

Kam dėshirė

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Kam dėshirė e mė pėlqen shumė,

tė jem sqepi i njė zogu kėngėtar,

tė jem vala qė vrapon nėpėr lumė,

tė jem rrėkeja qė shket nėpėr bar.

 

Kam dėshirė e nostalgji tė vjetėr,

tė jem flutur qė rend mbi lulishte,

tė jem ketėr te njė pyll i gjelbėr,

tė jem gjinkallė e degėve ahishte.

 

Kam dėshirė e ėndėrroj shpesh herė,

tė jem gjethe te shushurima e plepit,

tė jem syri pėrgjimtar te njė skifter,

tė jem era e lagur e dallgės sė detit.

 

Kam dėshirė e mė rrėmben malli,

tė jem bri dreri qė josh sorkadhet, 

tė jem pėrrua qė gurgullon te zalli,

tė jem puthja diellore qė zgjon malet.

 

Kam dėshirė e mė pėlqen nė jetėn time,

tė jem re shiu mes vapės pėrvėluese,

Tė jem thėngjill zjarri te vatrat jetime,

Tė jem pikė loti te qerpiku i nuseve,

 

Kam dėshirė e bėhem gati si i marrė,

tė jem bajrak kuqezi i shqipo emigrimit,

tė jem pikė gjaku pėr vėllamin kosovar,

tė jem gėrshėra qė pret shiritin e bashkimit...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA