krijimtariaime800x150.jpg

Ender e mahnitshme

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Nė njė gjumė tė thellė, shoqėruar me vegime,

pashė ėndrrėn mė tė mahnitshme tė jetės sime.

Kryetarėt e shteteve nga e gjithė bota mbarė,

u mblodhėn urgjent nė kongres ndėrkombėtar.

 

Me ultimatum nga njė fuqi madhore planetare,

tė vendosnin kudo nė glob paqen pėrfundimtare.

Pas debatesh se kush detyrėn mund ta zbatonte,

sė fundi vendosėn emrin tim pėr president bote...  

 

Kur mė dėrguan emėrimin mė tronditės se tėrmet,

zemra mė ngriu dhe qimet m’u ngritėn pėrpjetė.

Unė njė copė kalemxhi nė lagje romėsh strehuar,

tė bėhesha i pari i botės me miliarda tė shkalluar!...

 

S’i tė pranoja peshėn e rėndė tė globit mbi supe,

tė mė flaknin agresorėt me ndonjė raketė tutje?...

Por avioni presidencial dėrguar nga vetė Obama,

mė priste te oborri me qeska, bajga dhe xhama.    

 

Nė Asamblenė e Kombeve tė Bashkuara u prita,

sikur tė isha ufo i largėsive qiellore me galaktika.

Dhe sapo komandėn supreme mora me brohori,

kėrkova urgjent zonjėn time tė ma sillnin pėrbri.

 

Pastaj me skeptrin e presidentit tė botės nė dorė,

dhashė urdhėr presidentėve tė tjerė inferiorė,

luftėnxitėsve t’ua futnin kėmbėt nė njė kėpucė,

tė fshinin pėrgjithmonė nga truri fjalėn “luftė”.

 

Vura nė lėvizje tė rreptė pėr njėzetekatėr orė,

tė ngarkohej mbi mjete gjithė armatimi tokėsor.

Nė tė tėra portet zbarkoi ēdo fishek e raketė,    

dhe i varrosa tė gjitha nė fund tė Oqeanit tė Qetė.

 

Ushtarakėt i zhvesha dhe uniformat i civilizova,

dhashė detyra tė riformatohej nė veprime bota.

Uzinat qė kishin pasur vdekjen e njeriut nė linjė,

tė prodhonin ilaēe dhe lodra elektronike pėr fėmijė.

 

Dollarėt, eurot, rublat, jenėt e fondeve ushtarake,

ua dhashė kudo nėnave dhe strehėve varfanjake.

Sapo i bėra njė pėr njė e me saktėsi kėto punė,

gruaja mė shkundi fort siē isha ende nė gjumė:

 

Ore njeri qejfi, qė s’ēan kokėn pėr halle shtėpie,

ēohu tė blesh pakon me kus-kus e ca djathė dhije,

se s’kam fjetur as pesė minuta dhe tė lė pa ngrėnė,

tė hash atė qė ma tunde me qejf tė madh mbrėmė!...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA