krijimtariaime800x150.jpg

Gjuha e urrejtjes

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

 

Pse o njeri flet fjalėn e keqe,

sikur tė kam vrarė babanė,

sikur tė kam zėnė ndėr leqe,

tė kam prerė nė besė vėllanė?

 

Pse mė shan me degė e rrėnjė,

kudo ku shkon e u flet njerėzve,

sikur pėrgojova nė nder tėt ėmė,

sikur tė kam rrahur pėr vdekje?

 

Pse harxhon aq shumė tė holla

tė mė nxish mė tė zi se blozė,

sikur tė kam marrė disa miliona,

duke tė bėrė hile nė bixhoz?

 

Pse mė ndėrsen ēdo lloj briri,

bėn zagarė njerėzit e shkretė,

sikur zgjidha qenin nga zinxhiri,

dhe tė copėtoi kėmishė e brekė?

 

Pse mė urren bre kot sė koti,

kur mund tė jemi miq pėr kokė,

kur mund tė qeshim e tė lozim,

pa tė pimė dhe ndonjė gotė?

 

Gėrmo pak pėr etėrit shekullarė,

se mund tė dalim dy degė nė lis,

mund tė kemi njė gjak nė damarė,

me ata qė nderuan shpatat e Arbėrisė.

 

Zgjidh nė fjalor fjalė dashurie,

goja e hidhur tė kullojė musht,

pastaj bijtė e tim biri dhe sat bije,

mund tė na bėjnė edhe krushq.

 

Sikur gjuhėn ta ėmbėlsonim bashkė,

tė gjithė sa jemi nė tė shenjtat brigje,

tė na pikonte goja vetėm mjaltė,

do na kishte bota nė krye tė miqve...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA