krijimtariaime800x150.jpg

Zogu i stuhive

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Kur isha gjashtė vjeē dilja kėmbėzbathur,

te pragu i shtėpisė pėrdhese buzė detit.

Ditė me radhė njė zgalem krahėhapur,  

mė vėrtitej pėrqark si balona rreth perit.

 

Mė ftonte tė fluturonim pėrtej horizontit,

mes reve e dallgėve ku vezullonte kaltėrsia. 

Pastaj, ēuditėrisht, mė hyri brenda gjoksit

dhe rrihte krahėt fort mes brinjėve tė mia.  

 

Atėherė gjithēka nė trup m’u bė fluturuese,

krahėt papritmas mė morėn fuqi reaktive,

zemra mė rrihte me dallgė shkumėzuese,    

sepse  kisha brenda vetes zogun e stuhive.

 

Por koha e kuqe mė prangosi atin pa faj

dhe mė vuri pėrballė kafaze pėr kufizime. 

Me shėnjestrėn e ēiftes sė gjahtarėve tė saj,

mė pėrgjonte tinėz pasionin pėr fluturime.

 

Mė detyronte krahėt si pulat t’i shtrėngoja, 

tė duroja breshrin bujtės nė lėkurėn time,

ushqimin e peshkut me lėpjetė ta ndėrroja,

tė mė vdiste brenda vetes zogu i stuhive.

 

U deha me lotėt e nėnės dhe ika hapėsirave, 

zogun tė shpėtoja  nėpėr errėsirat e pyllit,

duke mėsuar nga instinktet e egėrsirave,

dinakėrinė e fshehjes nga drita e diellit.

 

Aty njė mėllenjė nė fluturimin rastėsisht,

mė ēukiti zemrėn fort me sqep vajzėrie.

E fsheha te strofka mes pyllit me ahishtė,

sepse  kisha brenda vetes zogun e stuhive.

 

Gjatė ndėshkimit pėr shpirtin tim fluturak,

zvarrita krahėt nėpėr baltėra vėshtirėsie,  

por njoha skutat mė tė errėta pėr almanak,

me skenat e plota tė atij ferri marrėzie.   

 

Kur energjia reaktive tė mė shuhet tėrėsisht,

krahėt do m’i rimarrin zgalemėt e kaltėrsive,

fluturimin e penguar tė vazhdoj pėrjetėsisht,

sepse  kisha brenda vetes zogun e stuhive.

 

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA