krijimtariaime800x150.jpg

Monologu i njeriut tė letrave

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Me letra sikur tė mbuloj edhe detin, 

nuk pres tė mė shtohet dikur pasuria,

por jam pronar i ligjshėm i talentit,

qė mė ka dhuruar bujarisht perėndia.

 

Frymėzimi mė rrėmben tė gjitha ditėt,

dhe mė mban nga dielli disi tė larguar,

por kam njė diell tjetėr mė tė ndritshėm,    

pasionin e pėrhershėm pėr tė shkruar. 

 

Nga kėndi i heshtur ku kam tryezėn,

vėrtit njė galaktikė tė tėrė fantastike, 

por kam edhe dy ufo tė largėt vėllezėr,

qė mė ndihmojnė me energji kozmike.

 

Duket sikur po hedh verbėrisht hapa

nėpėr shtigjet e errėt tė imagjinatės,

por kėsisoj jam duke montuar llamba,

pėr tė ndriēuar edhe sytė e zinj tė natės. 

 

Shpesh mbetem i veēuar nga shoqėria, 

dhe bėj monologun deklamues me veten,

por te miqtė e shumtė tė letrave tė mia,

kam edhe polin e akullt tė eskimezėve.

 

Argėtimet thonė se mė mban nė burg

biruca e trurit, qė tė zbulohen krijimet,

por dollinė e shėndetit ma ngre me fund,

kushdo qė pi gotat e artit te shkrimet.  

 

Ndoshta s’kam vėmendje tė pėrpikta,

kur shkoj ndanė rrugėve i menduar,

por jam duke folur shpesh me librat,

qė mė japin emėr nderi tė respektuar.

 

Logjikės sė cekėt tė ndonjė politikani,

mund t’i dukem kritik tepėr i rreptė,

por jam kurdoherė gati tė fitoj debatin

me secilin nga tė mandatuarit deputet.

 

Duke marrė nga gjumi disa orė hua,

mbase nxitoj tė shkoj te fundi i jetės,  

por farėzat qė mbjell pena kur shkruaj

mė blerojnė lastarė edhe pas vdekjes.

 

Vėrtetė s’kam sa duhet kohė e kurajė,  

pėr tė joshur sytė e lakmuar tė bukurisė,

por mė shfleton te shtrati i ėmbėl i saj,

edhe ajo qė nesėr mund tė shpallet miss.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA