krijimtariaime800x150.jpg

Idhulli i adhurimit tim

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

  pėr Margarita Xhepėn

 

Ti asnjėherė mė parė

nuk kishe si ta dije,

se ke qenė idhulli poetik

gjatė pėrjetimit tim,

moj artiste me tri dallgė

tė florinjta mbi krye,

nga valėt e arta

tė diellit nė perėndim.

 

Nė qytetit tim jugor,

tė pashė sė pari nė fėmijėri, 

kur ti vajzė e re

dogje skenėn me vargje heroik.

Isha dymbėdhjetė vjeē

dhe u thash shokėve me habi:

“Ka ardhur e bukura e dheut

me zėrin magjik! “

 

Netėve deklamoje

dhe luaje figura femrash,

ditėn merrje diell

te pllakat e plazhit fėminor.

Duke lėnė tė mahnitur

turmėn me sy zemrash,

kur dilje nga deti si nimfė

me xixėllim vezullor.

 

Mė vonė gjalluan brenda teje

nė filma e skena,

personazhet mė tronditės

nga shpirt i kėsaj bote.

Flisje me gojėn e tyre,

merrje tė tyret emra,

unė, i padėgjuari emėr,

lumturohesha nga fama jote

 

Nė kinemanė e sharrėxhinjve,

ku filma projektova,

tė fola pa zė te perdja,

ku ti flisje gojarisht.

Pa ditur se do bisedonim si miq,

kur tė vinte koha   

dhe do recitoje poemat e mia

nė publik madhėrisht.

 

Tani ti ke nė bibliotekė

disa libra nga pena ime,

unė kam qindra role tė tua

nė raftet e trurit tim.

Moj e madhja artiste,

me tri dallgė thinjash mbi krye,  

perėndeshė e bukurisė skenike,

idhull pėr adhurim.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA