krijimtariaime800x150.jpg

Sa keq me vjen

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

SA KEQ ME VJEN  
 

Sa keq mė vjen

kur dėgjoj pėrballė,

blegėrin njeriu

si dele e perėndisė,

bėn beee!, beee!  

me zėrin pallė, 

sa tund lagjen

pranė psikiatrisė.

 

Them me vete,

eh, mendja bėn hata,

ndoshta ėshtė ēmendur

prej dashurisė...

Por mė tė shkalluar

se ai, janė  ata,

tė ulur nė oborr

te tryezat e kafeterisė.

 

Njė tufė me mjekė

dhe infermiere,

gėlojnė tė shkujdesur,

shijojė kafe,

pa pyetur pėr dhimbje

dhe potere,

kur mjetet qetėsues

flenė nė rafte.

 

Mė vjen tė ēmendem

edhe vet,

tė dal pėrjashta

t’u bie me shkop

te filxhanėt

e maskuar me fėrnet,

pastaj bluzėbardhėve

nė kokė...

 

Le tė thonė mė pas,

u ēmend i shkreti,

se i gdhend dashurisė  

rimėn e metrikėn,

le tė ndezin infermieret

shkarpa muhabeti:

“Gjynah, qė s’erdhi

tė bėnte praktikėn!”

 

Se mua mė qan shpirti,

aq keq mė vjen,

teksa i ēmenduri

fillon tė ndėrroj avazin,

lė delen e hungėron

ham, ham, ham, si qen,

kafshon zemrėn time

me marazin...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA