krijimtariaime800x150.jpg

Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Kush tha se ka vdekur pėrgjithmonė skllavėria

me agimin e Lirisė sė Njeriut nė Konventė?

Ajo rron dhe do vazhdojė nė vite me mijėra,

kur ka skllevėr tė urtė si nė mijėvjeēarin e tretė.

 

Vajza studente me trupin si ngjala e Vivarit,

detyrohet me kofshėt e saj prej ajri dhe drite,

tė kėnaqė epshet e pėshtira tė plak pronarit,

ndryshe nuk diplomohet pa rrogėn pasdite.

 

Adoleshentja pret stinėn tė ēelė petalin e vajzėrisė,

po kur nuk arrin mesataren e lartė tė maturės,

pranon t’ia shpupurisė gonxhen profesori pis,   

ndryshe tė drejtė studimi nuk fiton kurrėn e kurrės.

 

Femra e re nga Veriu gjer nė Jug tė kontinentit,

pas ecejakeve me gotat dhe pjatat e ēdo tryeze,

mund ta lėrė pėrparėsen e kamerieres sė klientit,

po nuk dhuroi te aneksi gjoksin e shijshėm pėr meze.  

 

Sekretarja me fundin rrėzė kofshėve tė rrumbullta,

pasi tė ngrihet nga kolltuku i kompjuterit tė zyrės.

po kundėrshtoi t’i ulet shefit nė prehrin me gunga,

mund tė riveshė fustanin e zhubrosur tė amvisės.

 

Nėpunėsi i fyer e poshtėruar nga titullari arrogant,

pėr njė vonesė tė vogėl e pasaktėsi nė dokumente,

ngaqė e ka tė vėshtirė tė gjejė vend tjetėr vakant,

duron gjithēka skllavėrisht e pėrulet me buzėqeshje.

 

Shoferi i pronarit e ministrit me pushtet autoritar,

shpie gratė nė punė, fėmijėt nė kopshte e shkolla,

mbush bagazhin me qeskat ushqimesh nė pazar,

sepse po s’u bė shėrbėtor, bėhet hamall nė furgona.

 

Punėtori pranon djersitjet suplementare pa pagesė,

tė punojė pėr vilat e zyrtarėve deri nė orėt e vona,

tė mos dalė tellall ditė tė tėra punėn tė thėrresė,

te “Partizani i Panjohur” apo te sheshi ”Omonia”

 

Kush tha se ka vdekur pėrgjithmonė skllavėria

me agimin e Lirisė sė Njeriut nė Konventė?

Ajo rron dhe do vazhdojė nė vite me mijėra,

kur ka skllevėr tė urtė si nė mijėvjeēarin e tretė.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA