krijimtariaime800x150.jpg

Fjala e thjeshtė Ēoban

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Fjala ēoban duket mė e thjeshta e fjalėve,       

por mbart kuptimin e njė rrapi madhėshtor,

se mbulon relievin e fushave dhe maleve,

ku tingėllojnė pareshtur zile dhe kėmborė.

 

Nėn hijen e kėtij rrapi ndrit hėna e plotė,

mugullon bari i njomė, tėrfili shtrin fletėt,

mėrzejnė vapės tufat me dele, dhi e lopė,

ulen pėr tė shkruar vjersha baritore poetėt.

 

Te fjala ēoban tjerr qielli shtėllunga reje,  

shiu thur litarė dhe breshri lidh kokrra,

era i bie fyellit me oshtima prej rrufeje,

bora shtron qilimin e bardhė mbi kodra.

 

Tė kjo fjalė lehin qentė nė gjurmėt e arinjve,

ujqėrit skėrmiten fshehtas nė korije tė largėta.

Teksa kovat mbushen me currilat e gjinjve,

baresha ngroh gjoksin me puthje tė zjarrta. 

 

Te kjo fjalė gėrshėra pret stofin e leshtė,

dhe kostumi i dhėndrit gatit dasmat e vitit.

Nė baxho stanesh ngrin qumėshti i nxehtė,  

pėr fuēitė e djathit nga druri i fortė i lisit.

 

Te kjo fjalė e lashtė sa koha nuk di largėsinė,

nėna pret sisėn dhe vogėlushin merr pėrdore.

Njeriu mban kafshėn dhe kafsha mban njerinė,

duke lidhur mes tyre bashkėjetesėn tokėsore.

 

Se qėkur hėngri mish e shtrydhi gjinj pėr tė pirė,

njerėzimi i bėri bagėtitė ushqim kryesor tė botės.

Ujku u shpall armiku i pėrjetshėm, egėrsirė,

dhe ēobani u bė lartmadhėria absolut i kullotės.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA