krijimtariaime800x150.jpg

Ėndėrr fatale

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Ra muzgu i kuq,

dhe nata e bardhė. 

Dashnorėt u puthėn

pėr herė tė fundit.

Nėnat vunė fėmijėt

nė sisė me radhė

dhe nė shtratin e butė

ia dorėzuan gjumit.

 

U kyēėn qepenat

dhe dyert e blinduara.

U shuan ekspresėt,

nė lokalet e zbrazur.

Pijanecėt u zvarritėn

drejt shtėpive tė harruara.

Shitėsit numėruan fitimet

dhe fjetėn tė kėnaqur.

 

Befas lehu zogoria e qenve

lėshuar rrugėve tė qytetit.

U ndie me frushullimė,

njė luhatje e tmerrshme...

Pallatet shtynė njėri-tjetrin

si dallgėt e detit,

pluhuri i mbuloi

me pelerinėn e menjėhershme.

 

Njerėzit u gdhinė kufoma

dhe qyteti u kthye gėrmadhė...

 

Largqoftė kjo ėndėrr fatale,

mos na ndodhtė kurrė nė jetė!

Veē korrupsionin mos lakmoni,

o politikanė e zyrtarė tė etur pėr ryshfet

dhe ju, o tregtarė tė pangopur,

qė pomponi ēmimet vetėm pėrpjetė!

 

Pse lakmoni

rrėnimin e heshtur mbi popull,

duke zhvatur mė tepėr

nga sa u takon nė risk,

kur nė kėtė botė qė vjen rrotull,

fataliteti vėrtitet pėr tė gjithė?!... 

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA