krijimtariaime800x150.jpg

Bilbili i trafikut kėndon rreptė

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Mė preu rrugėn

njė kalimtar plakaruq,

kur semafori ēeli

syrin e kuq.

Bilbili i trafikut

kėndoi rreptė,

mė stopoi djathtas

tek njė cep.   

 

Kėrkoi patentėn,

lejen e qarkullimit,

me sytė nga

dyndja e kryqėzimit.

Pastaj gatiti

specin djegės pėr mua,

qė i kisha hedhur “fordit”

tri litra hua.

 

Kur mbėshteti bllokun  

te xhami i parė,

pyeta veten

sa ditė pensioni do marrė.

“Diku e kam lexuar

kėtė mbiemrin tėnd”,

tha, duke mė mbajtur

gozhduar nė vėnd.

 

Me mbiemėr,

nė italisht quhem debil,

qė nxitova tė kaloj

pa sinjal jeshil,

nė shqip, hutaq

qė mė lajthit poezia

dhe rashė rob

te policia...

 

Polici ngriti kryet,

mė kundroi buzagaz

duke mė kthyer

tė dy dokumentet pas.

“Kėtė here po tė fal,

o poet i vjetėr,

veē mos tė kapsha

njė herė tjetėr!...”

 

Nė mė kapsh,

mos mė thuaj tė kapa,

po mė ndėrse

qentė e rrugėve prapa,

tė mė shqyejnė pantallonat

kur tė ndaloj,    

se gjoba mė lė  

me gisht nė gojė...

 

Tani kur kaloj

tek ai kryqėzim semafor,

polici buzėqesh,

pėrshėndet me dorė.

Por dhe unė vura mėnd

se mirė e di,

policėt e trafikut

nuk lexojnė tė gjithė poezi.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA