krijimtariaime800x150.jpg

Gjenerata jonė e palumtur

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Ne ishim njė brez

i lindur si pėrrenj,

pėr tė vaditur thatėsirėn

e tė gjitha moshave.

Por koha na ndali

pa u bėrė lumenj,

pėr tė ujitur kėnetėn

e korit tė bretkosave.  

 

Ne lindėm pėr kurorat

e lavdive tė munguara,

por klima na ndali

dhuntitė qė nė bisqe.

Pėr tė kurorėzuar

lavditė e pamerituara,

na la nė hije

rezatime tė  fuqishme.

 

Vajzave u thaheshin buzėt

pėr njė puthje,

dhe u fishkeshin mollėt

nė shportėzat e pritjes.

Derisa fanatikėt

kėmbėkryq pa ngutje,

tė ujdisnin me mblesėt

ēmimet e shitjes.

 

Djemve u pėrvėlohej

damari i gjakut rinor,

nga zinxhirėt e moēėm

tė ndrydhjes patriarkale. 

Pėr tė shuar

urinė e zjarrit mashkullor,

duke shtrydhur testikujt

me erotik artificiale.

 

Guximtarėt duhej

tė kopsiteshin gjer nė fyt,

me trupin dhe mendjen

peng pėr “sakrifica”.

Pėrndryshe rreptėsia

e absurditetit utopik,

fajin e ndonjėrit  

mund tė lante me krisma.

 

Mendimtarėt duhej

tė merrnin doktrinėn,

si vaksinė kundra

ndikimit tė huaj si virus.  

Pėrndryshe shpata e orakullit

mprehej tinėz,

dhe u vringėllonte mbi koka,

pėr t‘i bėrė sus !

 

Nė dekadat vrastare

me pėrgjime dhe ankthe,

nxitej urrejtja mes nesh

dhe gjithė botės sė lirė.

Derisa nė tela me gjemba

rrethuar na mbajtėn,

si Faraoni skllevėrit 

e piramidės nė shkretėtirė.

 

Tani qė piramidėn tonė

me forma tė imituara,

fshesa kohore

nga sytė po na e fshin,

brezi ynė sheh nė ekrane

ėndrrat e dėshtuara.

Gjenerata jonė e palumtur

nė ikjen pa kthim...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA