krijimtariaime800x150.jpg

Barku i gruas

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Gruaja me barkun deri nė buzė

po shkonte drejt muajit tė tetė.

Pyetjet e djalit tė gjata tėrkuzė,

bėnin tė mohonte ēdo tė vėrtetė.

 

-Pse vėllai i vockėl aty brėnda,

tė gjuan me shkelma ty te barku?

-Stėrvitet futbollist, tė keqen nėna,

tė lozni me top tė dy sė bashku.

 

-Pse s’e ushqen tė rritet shpejtė,

ta marr te sheshi vetė pėrdore?

-Mė ka kėshilluar doktori rreptė,

mos dali nga stėrvitja para kohe.

 

-Ēar ha mė shumė atje nė bark,

bebushi i vogėl qė e kam xhan?

-Pėrtyp bananet qė lė ti nė darkė,

tė tėra ushqimet pa naze i pėrlan.

 

-Po salēiēet i ha dhe ai pa bukė,

t’i jap unė vetė me dorėn time?

-Jo, ai nuk do ta ushqejė askush,

se ha kurdoherė nga goja ime.

 

-Do ma tregosh mua si do lindet,

ta shoh ku do hapi derėn nė bark?

-E nxjerr doktori nga sqetulla ime,

po nė spital fėmijėt s’lejohen aspak.    

 

Tė gjitha moshat i nxit kureshtja,

pėr derėn e fshehtė nga kanė dalė.

Por asaj po i ndryshken menteshat,

nga daljet shpesh me dritare tė ēarė...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA