krijimtariaime800x150.jpg

Siamezja shpirtėrore

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Kur artistėt prindėr
gdhendėn me pasion
skulpturėn e gjallė
tė kėtij trupit tėnd,
besoj nuk menduan
se femra qė verbon,
mund t’i linte meshkujt
tėrėsisht pa mend...

Ky vėshtrim i syve
me rrezatim tė shenjt
ditėn sjell aroma
nga lulet dhe pyjet,
netėve me eros
mė josh e mė deh krejt
dhe ndjehem porsi fllad,
filloj flas me yjet.

Buza, gusha, gjoksi,
nektari i hojės,
sa nisin tė ndezin
njė puthje tė shpuzėt,
tjetra i fryn prushit
qė fle brenda gojės
dhe hovi i zjarrit
flakėron te buzėt.

Nuk ėshtė ndoshta
mishi trazimtar,
qė mė jep etjen
e diellit mbi dete,
por lumi i thellė
i shpirtit me valė,
qė mė fundos brenda
dhe sėrish kam etje...

Mos mė ndaj nga prehri
me dallgė ekstaze,
se mė thahet zemra,
o moj shpirtushe!
Ti kthehu drejt meje,
dhe pulsomė taze,
tė mė vijė gjaku
prapė nė barkushe.

Dy siamezėt njihen
si rasti pėrjashtim
i trupave tė ngjitur,
fenomen anomalie.
Ashtu tė paēa ty,
ngjitur me shpirtin tim,
moj siamezja ime,
fenomen dashurie!...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA