krijimtariaime800x150.jpg

Epėrsia e kalit

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Madhėshtori vraparak i nisur,

me revan nė krye tė krushqve,

rend ndėr shekuj shpinėstolisur,

shpie ngazėllimin e nuseve.

 

Kalin zgjodhi pėr aleat njeriu,

mes tė gjitha qenieve tė gjalla,

ndihmės me katėr kėmbė veriu,

pėr tė ngritur mrekulli tė rralla.

 

Kali ishte shoku, ishte miku,

mė i binduri te freri i dorės,

mė punėtori dhe mė besniku,

qė lėvizi peshat, i priu kohės.

 

Kali me njeriun mbi shpinė,

afroi malet, shkurtoi udhėt,

bėri luftėrat qė sollėn lirinė,

bukėn e lėmit, gjithė punėt.

 

Nė vrullin vigan tė njerėzimit,

vėrtiti i pari diskun e rrotės,

kali shpejtoi hovin e rrotullimit,  

shpuri pėrpara vrapin e botės.

 

Koha e re krijoi kalin e hekurt,

katėrkėmbėshin qindra kuajfuqi,

motorin me katėr kohė tė djegur,

pėr tė hipur brenda barkut tė tij.

 

Por rendėsi me patkonj gome,

kalit i njeh edhe disa epėrsi:   

mjet pa defekte i ēdo epoke,  

me bindje absolute dhe fisnikėri;

 

Me karburantin mbi ēdo leverdi,

pa pyetur pėr krizat ekonomike,

pak bar apo trastėn e vet me tagji,

pa tymosur asnjė ndotje ekologjike.

 

Malit pėrpjetė, apo lumit pėrmes,

pa asfalt e policė trafiku tė rreptė,

pa fjalė e lodhje zhurmash nė vesh,

tė ēon e tė sjell kaluar si mbret...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA