krijimtariaime800x150.jpg

Krimbi prej tymi

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

E nisa cigaren
tė ngjasoja me burra,
duke lėshuar ngado
shtėllunga tymi.
Njė oxhak nga goja,
dy nga hunda,
derisa pėrbrenda
mė hyri krimbi.

E nxora krimbin
me vuajtje pa derman,
se mė thanė, nga vajzat
s’je i zgjedhur.
Ato largohen nga era
alkool e duhan
dhe po tė panė
me gishta tė zverdhur.

Vajza qė zgjodhi mua,
erėmonte duhan
dhe para saj
mbeta i ngrirė shakull.
Hetova prostitutėn
kudo mbi fustan
dhe i futa duart
mos ishte mashkull.

Ajo tha befas,
ku tė duash mė kap,
cigare mos kėrko,
se s’kam tė tė jap!
Ia ktheva:
Mos tė pafsha sytė kurrė,
se femra era duhan
s’mė bėn pėr burrė!

Por shokėt e qortuan
paragjykimin tim
dhe thėnie proverbiale
mė sollėn nė kujtesė:
Te prosti me cigare
po prishe djalėrinė,
ēmon mė mirė
vlerėn e gruas nė martesė.

Kur krimbi u ngjit te vajzat,
si tifozėri e sportit,
gjeta njė si vetja,
me duhanin armik alergjie.
Se mund tė mbetesha
t’i ndez cigaret prostit,
si beqar i shpėrfillur
nga ēdo vello nusėrie...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA