krijimtariaime800x150.jpg

Letėr nėnės

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

(Mbetur dyzet vjet pa botuar pėr shkak tė censurės.)

 

Kėtė letėr pėr ty,
e shtrenjta Nėna ime,
e mbėshtolla me zarfin e ngrohtė
tė njė psherėtime
dhe po e nis nga thellėsitė e pyjeve Lindorė,
ku mė dhanė tė drejtėn pėr tė punuar,
pasi mbeta rrugėve tė qytetit Jugor,
ku tė kam lėnė si ėndėrr tė paharruar.

Po e nis gjethe pas gjethesh,
erė pas erėrash,
mjegull pas mjegullash,
rrugė pas rrugėsh,
brigje pas brigjesh,
largėsi pas largėsish.

Po e nis tė lagur me rrėketė e ēiltra tė lotėve,
tė qullur me pikat e gjakut tė zemrės brishtore,
tė zbutur me bulėzat e djersitjes pa gjumė,
tė njomur me sekrecionet e artikulimit
tė frazės kryesore:
“Oh, pėr ty mė ka marrė malli shumė, shumė !”…

Ta dėrgoj bashkė me kujtimet e largėta,
tok me drithėrimet e fėmijėrisė,
tok me njė gotė tė mbushur me lot pėr ty,
dhe me urrejtje pėr ata qė mė ndanė nga ty
e nga trualli ku sė pari mė dhe sisė.

Po e nis pėr aty,
te rėra e deteve,
te gurėt e zalleve,
te lulet e pranverės,
te buzėqeshjet e njerėzve,
te puthjet e vėllezėrve,
te dhimbjet e tė mjerėve.

E dashura nėna ime,
ta dish mirė se nga malli pėr ty
shumė herė kam vdekur,
dhe kur kam kujtuar dashurinė tėnde,
shumė herė jam ringjallur pėrsėri…

Pres me padurim tė kthehem,
mė ka marrė etja
pėr pak tinguj nga zėri yt,
pėr pak dallgė nga Joni,
pėr pak ujė nga Bistrica,
pėr pak rėrė nga Limjoni.
Nė valėt e kripura tė zhvishem,
nė gjoksin tėnd tė ėmbėl tė kridhem.
Plagėt e zemrės t’i shėroj,
tė gris njė pėlhurė tė zezė
qė dekada me radhė
na ndau nga njėri-tjetri me urrejtje
dhe t’ju pėrqafoj tė gjithėve marrėzisht,
kėshtu siē jam i pėrmalluar pėr vdekje…

lineee011.gif

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA