krijimtariaime800x150.jpg

Puthja dhe grushti

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Puthjet janė pa fund

pėr vajzat dhe gratė.  

Puthjet mė tė ėmbla,

pėr mė tė ėmblat e shpirtit.

Puthje pėr krijimin

mė tė bukur e delikat,  

qė ka konstruktuar

Arkitekti i njerėzimit.

 

Por, kėnaqėsitė qė sjellin

kėto krijesa tė shtrenjta

dhe gėzimet kulmore

mbi ēdo ndjesi tjetėr,

ndodh i shpėrblejmė

me grushte e shkelma,

nga dhuna e trashėguar

prej njerėzve tė egėr.

 

Dorėn e mashkullit

s’e bėri akulli apo guri,

po zemra e nėnės

e stisi mė tė fortė,

qė fuqinė muskulore

tė krahut tė burrit,

ta ketė mbrojtje tė sigurt,

dhe mbėshtetje tė plotė.

 

Kjo dorė e punėve

tė mėdha e tė mira,

nuk lind tė rrėzojė

vetė nėnėn pėrtokė;

Por t’i sjellė asaj,

nė acarin me dimra,

pranverėn ledhatare

dhe verėn e ngrohtė...

 

Kėto krijesa drite

me trupin si qelq,

ndodh tė rrėshqasin,

nė pjerrėsi instinkti.

Grushti i thyen krejt,

por fajin nuk e ndreq,

vetėm puthja ua drejton

zemrėn dhe shpirtin...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA