krijimtariaime800x150.jpg

Kisha te buzėt njė gjinkallė

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Kur shtatė vjeēėt e parė sapo i lashė,
mė solli babai njė harmonikė goje.
Ma dha dhuratėn e ardhur nga jashtė
e mė porositi, po e humbe, harroje!

O, ē’mrekulli dukej nė sytė e mi,
ajo lodėr muzikore tepėr e rrallė,
shpėrndante tinguj me aq ėmbėlsi,
sikur kisha te buzėt njė gjinkallė.

Ēunat e lagjes mė rrethonin nė heshtje,
me sytė e tyre ziliqar tė ndezur.
Tė gjithė mė pyesnin me kureshtje:
Ku e gjete, vėllajo, ku e ke vjedhur?...

As gjetur e kam, as vjedhur, u thoja,
se tjetėr si kjo nuk gjendet gjėkundi.
E ruaj si sytė, s’e lėshoj nga goja,
se mos ma vjedhin, se mos mė humbi !

Natėn e mbaja tė flinim sė bashku
dhe shpesh prej saj mė dilte gjumi.
Dorėn nėn jastėk e ēoja padashur,
qėnka kėtu,thosha, lum unė i lumi !

Por teksa i fryja i dehur nga gėzimi,
me sytė nė qiell ku mė ndiqnin zogjtė,
rrėshqita te njė kanal me ujė mulliri,
gjinkalla fluturoi,si e trembur me shkop...

Kėrkova harmonikėn nga rrjedha te lumi,
por ishte zhdukur sikur shkoi nė det.
Mė humbi, o i mjeri unė, mė humbi !
Dhe truri mė fluturoi qiellit pėrpjetė…

E qava tė dashurėn e buzėve gjinkallė,
aq sa mė duket sikur e qaj dhe sot,
kur buzėt kanė humbur dhėmb’ e dhėmballė,
dhe humbjen e atij gėzimi s’e harroj dot.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA