krijimtariaime800x150.jpg

Tradhtia nė mendje

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Gruan e kam gjithnjė

brenda trurit,

ku vjen pėrqark

si nikoqire e mendjes sime.

Aty ankohet pėr ndonjė

gjakndezje burri.            

Qesh e mė trazon

gatimet nė mendime.

 

Fshin pluhurin cerebral

me ėndrra kotėsie. 

Shkund mendėsitė

e pa barabarta.

Kur harroj ia mbaj

tė mbyllura dyert,

ajo troket aq fort,

sa mė tundet kafka.

 

Dyshon mos ndoshta

ndonjė grua tjetėr,

mė ka hyrė brenda trurit

nga dritaret e syve.

Ndonėse e di

qė mė ka besnik tė vjetėr,

bėhet merak sidomos   

nga bėmat e fqinjėve.

 

Tek punoja nė bibliotekėn

e trurit tė vogėl

mė gjeti njė ditė

me njė topolake tė njomė,

qė kish hyrė lakuriq

nga televizori i dhomės

dhe me kėrcime seksi

tundte belin e hollė.

 

Shtypi pultin ma nxori

nga truri pa vonesė

dhe pėr impulse maniake

mė bėri vėrejtje.

Tha: “Si gjithė burrat,

edhe ti ke tru tė pabesė,

me kuēkat e botės

tradhton nė mendje.

S’ka si tė mos e dish

qė kėtė postulat,

Krishti e ka thėnė

para dymijė vjetėve!“...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA