krijimtariaime800x150.jpg

Bukuroshja qė ma bėn me sy

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

I falem fatit tė parė qė mė dha fatmirėsia,
pėr tė lindur nė Sarandėn e bukurisė sė shenjtė,
ku u mblodhėn dyzet shenjtorė nga gjithėsia
dhe i vunė emrin pėrjetėsues tė shifrės dyzet.

Ashiku dell qė i sillet kėsaj bukuroshje pėrqark,
dremit gjithė vitin mbi shkallėt e saj harkore
dhe nė udhėn e dashurisė sė tij tė zjarrtė.
ka fiksuar kėtu mė tė ndritshmen lakore.

Kėtu mblidhen kureshtarėt e tė gjitha viseve
tė sodisin kėtė perri qė i tėrheq si magnet
dhe tre muajt e artė tė gjithė mesviteve,
Saranda e flladeve jugore bėhet kryeqytet.

Kėtu autobusėt luksoz flenė bashkė me tragetet
tė radhitur si dallėndyshet mbi telat e telefonit,
pasi kanė sjellė nga larg malet dhe detet,
tė pushojnė nė vargun e hoteleve si dallgėt e Jonit.

Kėtu vajzat dalin nga shkumėzimet e valėve
me belin hollak si bishti luhatės i peshkut,
me bukurinė e magjishme tė sirenave detare,
dhe me joshjen gazmore qė u jep fresku.

Kėtu djemtė ēapkėnė me lėkurėn ēokollatė
ēmenden pėr vajzat e ardhura nga Veriu,
dhe u zbresin pėrtokė hėnėn nė mesnatė
dhe u nxjerrin nga deti oktapodhin me sy njeriu.

Kėtu yjet e pjekur bien nga vreshtat e hėnės
dhe i presin detarėt nė rrjetat e peshkimit.
Kėtu horizontet tė presin me dashurinė e nėnės
dhe tė dhurojnė portokallin e kuq tė perėndimit.

Saranda kurdoherė lėvrin brenda damarėve tė mi
dhe unė marr impulse nga zemra e saj e madhe,
nga kjo bukuroshe sykaltėr qė ma bėn me sy,
sa zbres hundėn e Gjashtės nėn dy vetulla malesh.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA