krijimtariaime800x150.jpg

Po tė isha Zoti vetė

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Po tė isha Zot i kozmosit tė gjerė,
do shkėputesha pak nga yjet e tjerė,
te planeti Tokė do ndalesha tė ndreq,
ca punė qė kam lėnė si mos mė keq.

Keqbėrėsve do ua bėja kockat magnet
t’i pėrpinte me forcė njė tjetėr planet.
Aty ku mungojnė kafshėt dhe njerėzit,
tė shqyenin si ujqėrit njėri - tjetrin.

Tė mirėve do u ndaja tokėn barabar,
secili tė kishte dynym dhe hektarė.
Te kjo pasuri qė e zotėroj vetėm unė,
lypja dhe vjedhja tė kthehej nė punė.

Zyrtarėve qė u pjell miliona karrigia,
do u hiqja nga trupi prapanicat e dysta.
Vithet do ua bėja si brirė nga jashtė,
tė uleshin vetėm nė baltė e nė kashtė.

Burrave qė kujtojnė se u kam dhėnė atyre
muskuj pėr tė dhunuar nėnat e fėmijėve,
do u vija koqet te balli, sytė rrėzė kofshėve,
pėr t’i parė gratė andej me madhėsi kolose.

Luftuesit qė mendojnė se kėtė sferė qelqi,
kam krijuar si lodėr zjarri pėr tė vegjlit,
pėr ta djegur dhe krisur me gjyle e raketa,
do i fundosja nė det bashkė me ato kleēka.

Ata qė s’mbajnė tullumbacen time pastėr,
qė u ndotin gjallesave frymėn e pėrbashkėt,
do i dėrgoja ca kohė te Hėna e asfiksuar,
ta blinin nga Toka me flori ajrin e paēmuar.

Pastaj do kthehesha te kopeja ime planetare
dhe Tokėn vogėlushe do e mbaja si manare.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA