krijimtariaime800x150.jpg

Ikona e ruajtur nė kujtesė

Home
Letėr nėnės
Babait me thjeshtesine e tij
Stop Marsian
Lagja ime ngjyre bronzi
Mungesa jote
Sorkadhja
Takim i papritur
Bukuroshja qė ma bėn me sy
Dy ēelėsat
Kisha te buzėt njė gjinkallė
Milionat e mia
Mos me ik !...
Motra jonė e vetme
Nė se...
Nuset e gjyshit
Siamezja shpirtėrore
Vajza engjėllore e unazės
Vjeshta e sivjetme
Puthja e sinqertė
Kur nxehen politikanėt
Pret njė grua nė veri
Ezmerja ėmbėloshe
Monologu i njeriut tė letrave
Pse qante gruaja pa shkak
Puthja dhe grushti
Ngjyrat zhgėnjyese
Tradhtia nė mendje
Bukuria
Nė pėrvjetorin e lindjes
Fizarmonikat dhe saksofonat
Letra e fshehur nė harrim
Gjenerata jonė e palumtur
Dy buzė dhe dy sy
Mė ka mbetur njė merak
Po tė isha Zoti vetė
Arratisje nga kanarina
Mbrėmė nė televizor
Bilbili i trafikut kėndon rreptė
Burrat e pasur
Lotėt pa ngjyrė
Tė kam nė pėrfytyrim
Ēmė tha kallashnikovi
Stilolapsi ngjyrė gurkali
Shenjtorja e mjerimit
Ėndėrr fatale
E fshehta doli lakuriq
Strucėt e Kopshtit Zoologjik tė Tiranės
Mesazhi UFO pėr mirėkuptim me femrat
Mustaqet joshėse
Dreqi i zi
Ti anonim nė log tė fjalės
Kur femra shpalos zemrėn
Nimfat e liqenit
Dėshira e shthurur
Kamarierja e kurbetit
Lutje menēurisė
Idhulli i adhurimit tim
Arratisje nga kanarina
Mikesha e tortave
Kur gjethon pylli
Hija e pishės nė oborr
Epėrsia e kalit
Netėt e metropolit
Kur lind arti
Ftesa e larget
Koha e gjumit
Gabel Guraliu
Ender e mahnitshme
Kam shumė frikė
Kėndoi qyqja e kujtesės
Bregdeti Jugor
Sa keq me vjen
Gjuha e urrejtjes
Skllevėrit e mijėvjeēarit tė trtė
Ku i kemi heronjtė e sotėm
Shkarravitja e vetėvetes
Kėnga pėr mua
Ikona e ruajtur nė kujtesė
Zogu i stuhive
Fjala e thjeshtė Ēoban
Lypsarėt e heshtur
Ēifti qiellor
Mė presin miqtė e pyllit
Barku i gruas
Bukuri qe sheron zemrat
Krimbi prej tymi
Romja qė mė deshi
Kam dėshirė
Sytė goditės tė femrave
Janė ca vejusha nė Shishtufinė
Zemra e Homerit
Doēkat si zinxhir floriri
Per te paftuarit mes miqve
Monologu i nėnės sė emigrantit

Ka ardhur njė kohė me njohje tė pareshtur,

kur nė regjistrin e kujtesės sė turbulluar,

fytyrat dhe emrat bėhen aq tė ngjeshur,

sa gurėt e zallit nė lumin e vėrshuar.  

 

Rrokullisur nga vėrshimet e ditėve ujore,

nė shtratin e lėngshėm pėrzihen me njėri-tjetrin,

sa njeriu bie nė hall mos ndoshta turpėrohet,

fytyrės sė mjegulluar t’i thėrrasė emrin.   

 

Por sado tė ushtojė lumi i jetės me rrėmbim,

njė fytyrė e njė emėr mbi tė tjerėt mbetet fiksuar.

Ajo ėshtė ikona e parė e adhurimit me pėrgjėrim, 

me buzėt e shenjta, me rėnkimin e paharruar.

 

Mjafton njė cėrre telefoni: Alo, si je, miku im!

dhe gjithė asaj dite tė ndjej dridhma nė mish.

Se ajo lumin ndal nė vend e ma kthen nė burim,

pėr tė pėrfytyruar atė ikonė, si falesha nė atė kishė!...

 

Besoj se ajo pamje me emrin qė koha s’e fundosi,

qysh kur fytyrė - emrat tanė u ngjitėn nė hershmėri,

do notojė nė lumin e mendimeve me vėrshime kaosi,  

edhe gjatė udhėtimit tė shpirtit pėr nė pafundėsi...

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail:
vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA