krijimtariaime800x150.jpg

S'ka pėrdhunim tek pėr tek

Home
Ajo qė fjeti me tė panjohurin
Dashuria brenda varrit
Dashuri para provimeve
Gruaja e spiunit
Haka e grave
Kėngetarja fatkeqe
Kosa qė kositi koka
Zemėr guri
Pėllumbat e dėnuar me vdekje
Para lamtumirės
Porta e shqyer
S'ka pėrdhunim tek pėr tek
Tė kesh zili tė ēmendurin
Tė vėrtetat e plakės Rabie
Tė bėhesh kriminel
Armiq tė dashuruar
Klithmat e atyre vajzave
Ndarja
Pėrtej durimit
Kur del Dana nė ballkon
Prova sekrete e vajzės
Ēifti i heshtur
Ngatėrresa e pandreqshme
Gruaja ēapraze
Ēbėre, o bir!...
Falja e kotė
Mos ma puth vajzėn
Burri i pesė grave
Dashuri e verbėr
Trėndafila nė zemėr tė vajzės
Dashuri e verber
I shėmtuari misterioz
Kopsa e varur
Forumi i kuq
Porta e leprozit
Nepėrka dhe nusja
Njė vajzė magnetike
Shpulla e embel

Tregim

Nė atė kohė isha shef nė drejtorinė arsimore tė rrethit N. Dhe ē’ėshtė vėrteta, ca nga mosha ime mbi tė pesėdhjetat dhe ca nga autoriteti i detyrės, u shmangesha bisedave me kolegėt e afėrt pėr femrat dhe seksin nė pėrgjithėsime kolegėt e afėrt, por as nuk lejoja tė hapeshin nė praninė time muhabete tė kėsaj natyre.tilla.
MirėpoPor ndodhi tė dėgjoj padashur njė ditė kur isha duke biseduar me Agroni, njė mėsues, qė e quaja mikun tim mė tė mirė, pėr shkak se ishte disenjator i pėrkryer dhe mė bėnte shumė punė tė ngarkuara prej meje pėr ngritjen e kabineteve tė shkollave tė fshatrave. Atė ēast Kkaloi aty pėrballė dhe mė pėrshėndeti njė mėsuese bukuroshe e quajtur DritaKozeta. Sapo ajo u largua ca hapa, Agroni, mori guximin e mė tha:
-Shef, me bukurinė dhe trupin qė ka kjo zoēkė, ka rrezik edhe ty nė kėtė moshė tė tė bėnjė edhe njė herė prapė djalosh !...
Unė e kundrova ashpėr duke marrė edhe nė fytyrė njė pamje zemėrimi.
-Me keė po flet ti, Agron!... - i thashė rreptė.
Ai vuri buzėn nė atė gazin e tijvet ēapkėn, ku i formoheshin nė fytyre ca hijeshi mjaft tė kėndshme pėr njė burrė tė moshės njėzetetetė vjeē.
-Me shokun, - tha gjithnjė duke qeshur. –- jo me shefin. Vėrtetė fillojnė tė dyja me “sh”, po ti vetė meė ke thėnė vetė se pėr me mua e ndan shokun nga shefi...
Nėnqesha lehtas padashur.
-Sidoqoftė, kam pasur parasysh biseda e marrėdhėnie konfidenciale shoqėrore, por jo muhabete pėr dėshirash femėrore, - u rreka ta zbut tonin.
Ai mori guxim nga ndryshimi nė fytyrėn time atė ēast dhe vijoi:
-Do tė tė tregoj ty njė ēudi qė nuk ia kam thėnė askujt...
-Prapė, pėr femra e ke fjalėn?
- Jo pėr femrat nė ppėrgjithėsi, po pėr kėtė KozetėnDritėn, kur i shkova njė natė nė dhomė me urdhrin tėnd...
-Ore djalosh, mos ke pirė gjė ti sot ? –- e pyeta i mahnitur duke shqyer sytė mbi fytyrėn e tij aq tė qetė e aq tė eksituar nga kėnaqėsia qė ndjente pėr tė po treguaronte bėmėn e tij entuziaste me atė bukuroshe, dukehe trilluaronte pa pikė kujdesi, sikur i kishte shkuar asaj me urdhrin tim.
-Po, po shef, me urdhrin tėnd i shkova! Pak ditė pasi kishe thirrur gjithė drejtorėt e fshatrave nė sallėn e mbledhjeve te drejtorisė, dhe u the, po erdhi Agroni nė shkollėn tuaj tė bėjė maketin pėr materialet qė duhet tė siguroni dhe nuk, i krijuat kushtet tė punojė, jo vetėm qė do tė viheni para pėrgjegjėsisė, por edhe do t’i bėni tė gjitha stendat me shpenzimet tuaja te reparti pikturės sė komunales.
M’u kujtua ky urdhėr i prerė qė kisha dhėnė atėherė pėr shkak tė zvarritjeve qė po ndodhnin me kabinetet nėe disa shkollave.
Agroni vijoi duke marrė zemėr siē duket edhe nga ndėrmendja ime pėr tė sjellė nė kujtesė atė ēka qė tha ai:
-Ishte pasdite vonė dhe. Tta them troē, i shkova Kozetės me qėllim, duke i thėnė se sapo kisha mbaruar me shkollėn e fshatit aty pranė dhe duhej tė mbaroja maketin e saj patjetėr atė mbrėmje e maketin e tė shkoja nesėr, sipas urdhrit tuaj tė prerė, nė zonėn tjetėr tė rrethit. Nxitja mė ziente pėrbrenda prej kohėsh se Mmė kishte thėnė njė shoku im qė punoi dy vjet me tėtė nė shkollėn e Malgorės se e kishte pasur si grua. Kjo mė kishte mbetur gozhdė nė tru, derisa ta shkulja dhe unė atė gozhdė mashkulli nga truri e ta mbėrtheja nė dyshemenė e gozhduar shumė herė tė kėsaj femre bukuroshe qė mė tėrbonte kur e shihja...
-Nuk kam aqshumė kohė tė lirė sa tėa tė dėgjoj deri nė fund dhe as dėshirė pėr kėtė bisedė, - ia preva fjalėn pėrgjysmė, ndonėse mė ishte ndezur kureshtja si atij telespektatorit qė fillon tė shohė njė film pa dėshirė dhe pastaj ngjarja i tėrhieqet tė gjithė vėmendjena e tij nga ajo ngjarje.
- E mbaroj shpejtė, shef, se nuk ėshtė shumė e gjatė, - tha Agroni duke ndjerė njė dėshirė tė papėrmbajtur pėr ta zbrazur tek unė atė ngarkesė emocionale tė mbledhur nė kujtesėn e vet. –- E qė t’i bie shkurt, shkuam nė dhomėn e saj, te njė kthinė nė mes tė dy klasave, ku kishte stufė tė ndezur dhe dru tė prera. Ishin dy krevat dhe nė mes ndodhej njė tavolinė pune. Aty ajo flinte me shoqen e vet, qė atė natė kishte shkuar te prindėrit nė qytetnė Korēė dhe unė e kisha marrė vesh para se tė nisem. Mė bėri shpejt njė kakao dhe u ul pėrballė me interes te dukshėm pėr tė parė skicimet e maketit. Mua mė dridheshin duart e me rrihte ēekiēiani nė tru pėr t’i hapur me njė puthje tė tėrbuar ato dy buzėt e saj tė ngushta qė shtrėngoheshin kotnasikot, teksa e dija mirė se shoku im ia kishte shpėrveshur e lėpirė si karamele mente pėr dy vjet me radhė.B Nejse, i thashė Kozetės t’i vinte njė gazetė dritares me kortina, se mund tė kalonin prapa shkollės fėmijė kureshtar nga fshati e s’do na linin pėr tė punuar. Ajo hapi njė gazetė “mėsuesi” dhe cepat e saj i nguli te dy thumbat qė mbanin kortinat e ngushta. Pas kėsaj nuk durova dot, po e mbėrtheva fort dhe e putha si i ndėrkryer me tė gjithė afshin e mbledhur prej kohėsh.
Nuk kundėrshtoi energjikisht siē ndodh rėndom me vajzat. Por tha vetėm: “Ore, djalkė, lojte ti ?... Pėr kėtė ke ardhur kėtu, apo pėr maketin ?” -Pėr tė dya, - i thashė duke marrė frymė sikur brenda asaj dhome kishte shterur ajri krejt, - kam kohė qė vdes pėr ty, nuk e ke kuptuar qė kur jam ndodhur pėrballė, tė kam vėshtruar sikur kam dashur tė tė rrufis tė tėrėn? ... “Shko rrufis atje ku tė japin tė pėr tė rrufitur ! - tha dhe lėvizi nga vendi pėr tė dalė nga boshllėku i ngushtė mes krevateve.”
-Mos luaj qė aty, se pėr atė zot, sonte bėhet njėra ! - i thashė dhe e ula nga supet me fuqi. “Ēfarė? - shqeu sytė ajo, - do mė kapėsh me zor ?” -Po s’deshe me tė mirė, edhe me pahir! - i thashė prerė. - Unė sonte e kam vendosur, o bėj timen, o lė kokėn kėtu nė duart e tua, tė shkosh ta mbjellėsh te kokėlakrat e fshatit qė tė mos kuptohet se ka ndodhur krim... Ajo nėnqeshi lehtas nga shprehja ime, po u ngrys shpejt nė fytyrė. “Me kokėn tėnde s’kam punė unė, - tha vendosmėrisht, - por duhet ta dish mirė se po bėre shaka tė pėrdorėsh forcėn dhe mė hipe kacabunjtė nė kokė, unė bėhem njė egėrsirė qė t’i shkul ato qė ke pėrposh, siē shkulen karotat e kopshtit e t’i jap nė dorė ! “E shikova me habi duke menduar ku mund ta gjente ajo prashitėse e rėndomtė tėrė atė fuqi shkulėse. Dhe i thashė: - Mbase nuk shkon puna deri aty, po merremi vesh si njerėz, si tė rinj qė kemi nevojė pėr njėri tjetrin dhe fati e solli te takohemi sonte vetėm pėr vetėm. Ajo mė vėshtroi njė ēast nė kokėrr tė syrit dhe mė pyeti duke mė tėrhequr tė gjithė vėmendjen: “Kush tė dėrgoi tė vish sonte tek unė pėr kėtė gjė?”... Askush, vetėm zemra ime, ia ktheva. Ajo ia bėri: “Hmm! Ju djemtė jeni jo vetėm budallenj, por edhe llafazanė tė liq, qė merrni nėpėr gojė vajzat e doni tė bėni prova me to, sikur ne jemi bostane pėr tu shitur me thikė!” -Mos e paēa kokėn, nė di gjė nga kėto qė thua, - u mundova ta bind sikur vėrtetė nuk dija gjė se ajo kishte shkuar me shokun tim. “Leri kėto, mė tha prerė, vazhdo me maketin, se do shkojmė bashkė te kryeplaku tė tė gjejė bazė pėr tė fjetur!” Ē’bazė, moj, - i thashė gjithė tangėrllėk, ėshtė krevati i parajsės bosh kėtu pranė teje dhe unė tė shkoj tė tartabiqet e fshatit?... “E ke gabim, i kanė shtėpitė mė tė pastra se ne !” u mundua tė mė sigurojė kot ajo. - Mirė, mirė, i thashė duke lėshuar avull nga trupi, po mė lėr ta nxjerr tė paktėn me puthje dufin qė mė ėshtė mbledhur pėrbrenda qėkur kam parė pėr herė tė parė bukurinė tėnde... “ Duf ! - qeshi ajo me ironi tė dukshme - ju meshkujt bėni puf kur femrat nuk ua varin dhe kur gjeni kuēka qė u vijnė pas oreksit silleni me to si maskarenj!”
Nuk prita mė po e mbėrtheva edhe njė herė fort, e shtriva nė shtratin e saj dhe i hipa pėrsipėr me tė puthura pėrvėluese. Thashė ta eksitoj shumė, derisa tė dorėzohej vetė. Po pėr atė Zot, qė thonė se na vėshtron lart nga qielli, nuk lashė gjė pa bėrė, qė nė ēastin kulminant tė futesha mes kėmbėve tė saj, por ishte e pamundur. Ajo rrotullohej si ngjalė dhe unė gjendesha gjithmonė anash si kėrcu i hedhur tutje. Ia grisa tė brendshmet ia bėra copė. Mė linte tė bėj gjithēka, por kurrsesi mbėrthimin e gozhdės nė dyshemenė e saj. Ky ritual i tmerrshėm u pėrsėrit deri afėr mėngjesit, kur me shkulma e tėrsėllima tė pandalura kuptova mė nė fund se arritja e qėllimit final me pėrpjekje njerėzore nuk ishte e mundur kurrsesi. Unė isha bėrė qull disa here brenda vetes, turfulloja si ai langoi kur i ka shpėtuar gjahu nga thonjtė dhe vura re se te dritarja filloi tė zbardhej. Mė shkoi mendja se ajo duhej tė mė kishte parė diku bashkė me shokun qė mė kishte folur pėr tė. Pra, ishte e kotė tė zgjatesha. Duhej t’ia mbathja patjetėr qe tė mos merrej vesh nė fshat se e kisha gdhirė nė dhomėn e vajzave mėsuese. U ēova krejt i shkatėrruar nga pagjumėsia e lodhja dhe thashė me vete i dėshpėruar, nuk ka pėrdhunim tė femrės sė rritur tek pėr tek, po nuk u thye vet ajo nė njė ēast delikat...
U gatita, duke i hedhur nja dy grushte ujė fytyrės dhe i thashė Kozetės: Paske qenė vajza mė katile e mė pashpirt qė mė kanė parė sytė deri sot ! Hap drynin e derės sė jashtme se do dal !... “Prit, sa tė tė bėj njė kakao!“ tha ajo dhe shkoi te stufa. Mė bėj njė helm qė ta pi me etje, se vetėm atė mė le tė bėj sonte, ia ktheva. Ajo qeshi dhe tha: “Hajt, hajt, se ti dhe ca si ti duhet tė merrni mjaft mėsime, derisa tė kuptoni se vajzat nuk i kanė bėrė nėnat e baballarėt lodra pėr t’u tallur e pėr tė kaluar kohėn ju me to, po pėr ti bėrė shoqe jete.” Me kėto fjalė tė njė logjike femėrore tė pastėr, ajo mė vuri nė dyshim edhe gozhdėn e mikut tim. Ndoshta dhe atij qyqarit i ishte shtrembėruar gozhda pa arritur ta mbėrthente nė dyshemenė e ashpėr tė kėsaj femre tė pathyeshme, prandaj donte tė provonte, duke dėrguar aty ēekiēė tė tjerė mė tė fuqishėm. Pasi mė shoqėroi deri te dera e jashtme, Kozeta mė dha vetė aty njė puthje, e cila mu duk si ajo lėmosha qė i jepet lypsjarit pėr ta hequr qafe.
Kėtu Agroni e mbylli shpalosjen e kėsaj mbrese tė hidhur tė jetės sė tij dhe unė nga pozicioni i shefit kėsaj here i thashė me ton autoritar:
-Sinqeriteti impresionues me tė cilin ma tregove kėtė ngjarje, ka pėr tė mbetur mes nesh, por ai nuk tė shfajėson pėr raste tė tjera. Prandaj s’ke pėr tė shkuar mė nėpėr kabinetet e shkollave pa shokėt e ekipit qė kam caktuar unė !...
-Mos e diskuto, zoti shef, unė mora mėsim pėr gjithė jetėn, nga kjo femėr qė sapo kaloi, - tha ai pėrfundimisht.

VULLNET MATO
Rruga "Ali Baushi" pall. 3 shkalla 7 hyrja 66
Tel: +355 4 2365201 & Cel: 069 2275145
E mail: vullnetmato@hotmail.com
Tirana, ALBANIA